مواظبت های لازم از نوزاد

تمیز کردن و حمام دادن نوزاد

پای نوزاد بایستی بعد از هر مرتبه مدفوع کردن به وسیله آب نیم گرم تمیز گردد.حمام دادن نوزاد بهتر است در صورت امکان هر روزه و قبل از خواب شبانه او انجام شود مدت حمام دادن بایستی کوتاه باشدو بدن نوزاد بلافاصله بعد از حمام دادن خشک شود. امروز شامپوها و صابونهای مخصوص کودکان موجود است که همگی بدون بو یا با بوی بسیار ملایمی می باشند. سعی کنید از بکار بردن صابونهای بسیار معطر اجتناب نمائید.
برای جلوگیری از تحریک پوست ناحیه باسن و پای بچه ( کهنه سوز شدن ) می توان وازلین تصفیه شده یا در صورت قرمزی و تحریک شدگی پمادهای محتوی اکسید دوزنگ استفاده کرد. لوسیون های مخصوص پاک کردن نوزادان در مواردی که به عللی قادر به شستن نوزاد نباشید برای پاک کردن پای نوزاد توصیه می شود.
از بکار بردن پودر بچه برای پاها و زیر بغل یا گردن نوزاد جداً خودداری نمائید.
در صورت عرق سوزشدن میتوان از پودرهای مایع که در داروخانه ها موجود است استفاده کرد.


 لباس نوزاد

در کشور ما بعضی از نوزادان بعد از تولد به وسیله قنداق بسته می شوند. این عمل نه تنها باعث محدود شدن حرکات طبیعی اندام ها و مفاصل می شود بلکه باعث بروز سوختگی پاها به علت تماس طولانی ادرار با پوست بدن می گردد و از طرف دیگر در صورتی که به مدت طولانی بکار رود ممکن است موجب تغییر شکل در پاها شده و تغییراتی را در مفاصل محل اتصال رانها و لگن ایجاد نماید. با توجه به نکات فوق سعی کنید تا از قنداق کردن نوزاد یا حداقل از قنداق تنگ و مدت طولانی اجتناب نمائید.
لباسهای نوزاد بایستی مناسب و تا حدی گشاد باشد و از پوشاندن لباس زیاد و یا لباسهای تنگ اجتناب گردد.


 بند ناف

بند ناف اکثر نوزادان احتیاج به مواظبت خاصی ندارد و روز پنجم تا هفتم جدا خواهد شد. در بعضی از موارد ترشحات خونابه ای در اطراف بند ناف دیده می شود که می توان با الکل سفید آنها را تمیز کرد. در صورتی که ترشحات متعفن یا قرمزی شدید اطراف محل چسبندگی بند ناف مشاهده گردید بلافاصله با پزشک مشورت شود.
معمولاً بعد از افتادن بند ناف مقدار کمی خونابه از محل ناف خارج می گردد که این امر طبیعی می باشد و در صورتی که قرمزی یا تعفن موجود نباشد، روزانه چند بار تمیز کردن آن به وسیله الکل یا آب گرم کافی است.


 گرم نگاهداشتن نوزاد

 درجه حرارت اطاق نوزاد بایستی بین 22 تا 24 درجه سانتیگراد نگهداشته شود . هوای اطاق نوزاد بهتر است کمی مرطوب باشد سعی کنید از گرم نگهداشتن بیش از حد نوزاد یا سرد شدن او جلوگیری بعمل آورید.